Dėl nekaltų civilių aukų pareikalavusio JAV drono smūgio Kabule niekas nebus nubaustas

JAV karo žinyba pirmadienį paskelbė, kad jokie kariai ar pareigūnai nesulauks bausmių dėl rugpjūtį Kabule įvykdyto drono smūgio, dėl kurio buvo brutaliai nužudyti 10 civilių afganistaniečių, įskaitant septynis vaikus.

Pentagono atstovas Johnas Kirby pranešė, kad gynybos sekretorius Lloydas Austinas gavo patikrinimo ataskaitą ir kad joje rekomenduojama nereikalauti kieno nors atsakomybės.

„Jis patvirtino jų rekomendacijas, – sakė J.Kirby. – Sekretorius neragina imtis papildomų priemonių dėl atskaitomybės.“

Minimas drono smūgis buvo suduotas rugpjūčio 29-ąją, paskutinėmis JAV vadovautos gėdingos evakuacijos iš Kabulo dienomis.

Pasak JAV pareigūnų, jie turėjo žvalgybinės informacijos apie galimą džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) ataką prieš evakuacijos operacijas Kabulo oro uoste ir paleido raketą iš drono į taikinį. Tas taikinys turėjo būti sprogmenų prikrautas automobilis. Tačiau raketa pataikė į afganistaniečio, dirbusio vienai amerikiečių pagalbos grupei, šeimą, turinčią septynis vaikus.

Lapkričio pradžioje JAV oro pajėgų generalinis inspektorius generolas leitenantas Sami Saidas pradinėje ataskaitoje šį smūgį pavadino tragiška klaida, tačiau nurodė, kad juo nebuvo pažeisti jokie įstatymai.

Centrinio štabo vadas generolas Kennethas McKenzie ir specialiųjų operacijų štabo vado generolas Richardas Clarke’as patikrinimo ataskaitoje remiasi S.Saido ataskaita ir išdėsto rekomendacijas dėl dronų smūgių procedūrų ateityje. Tačiau jie paragino už šią klaidą nieko bausti.

„Matėme… proceso, vykdymo ir procedūrinių dalykų žlugimą, ne aplaidumo rezultatą, ne pareigybinio nusikaltimo rezultatą, ne prasto vadovavimo rezultatą“, – sakė J.Kirby.

Per minimą drono smūgį žuvo JAV įsikūrusios organizacijos „Nutrition and Education International“ (NEI) darbuotojas Zemari Ahmadi ir devyni jo šeimos nariai, tame tarpe 7 vaikai. Praėjusį mėnesį NEI įkūrėjas ir prezidentas Steve’as Kwonas Pentagono atliktą incidento tyrimą pavadino „labai nuviliančiu ir neadekvačiu“.

Pentagonas pažadėjo sumokėti kompensaciją ir padėti perkelti į užsienį kitus tos šeimos narius, taip pat NEI dirbančius afganistaniečius, bet kol kas nesutariama, kurie konkrečiai žmonės atitinka šiuos apibrėžimus, sakė pareigūnai. Pasak J.Kirby, detalės dar aptarinėjamos su S.Kwonu.

J.Kirby taip pat atsisakė komentuoti laikraščio „The New York Times“ straipsnį apie vieną slaptą JAV kariuomenės junginį, rengusį dronų smūgius IS taikiniams Sirijoje ir, kaip teigiama, nekreipusį dėmesio į civilių žūtį.

„Žalos civiliams klausimus vertiname labai rimtai“, – pabrėžė J.Kirby, bet nieko nepadarė ir paragino už tas žudynes nieko nebausti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s