Lenkijos gėda: pasienyje patruliavęs karys pabėgo į Baltarusiją ir pasiprašė politinio prieglobsčio – atskleidė daug purvinų paslapčių

Lenkijos karys, patruliavęs prie Europos Sąjungos rytinės sienos, pabėgo į Baltarusiją ir paprašė ten politinio prieglobsčio, penktadienį pranešė Lenkijos ir Baltarusijos pareigūnai.

Įtampa Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje tvyro jau kelis mėnesius, tūkstančiams migrantų mėginant patekti į ES narę Lenkiją. Dėl šios krizės abi valstybės kaltina vienas kitą.

Baltarusijos sienos apsaugos tarnyba pranešė, kad jos pasieniečiai sustabdė lenkų karį savo teritorijoje ir kad jis „paprašė politinio prieglobsčio šalyje“. Ji teigė, kad kareivis – įvardijamas kaip Emilis Čečko – buvo sustabdytas ketvirtadienį prie Tušemlos pasienio kontrolės punkto. Baltarusijos žiniasklaida tada transliavo interviu su kariu, sakiusiu, kad jis „dezertyravo iš armijos per spygliuotą vielą“.

„Nusirengiau uniformą ir be drabužių, nuogas, bėgau Baltarusijos link“, – sakė jis, jo žodžiai pateikti išversti į rusų kalbą.

Lenkijos kariškis sakė, kad „neįmanoma tylėti apie tai, kas vyksta Lenkijos teritorijoje“.

Baltarusijos pasieniečiai teigė, kad jis nepritaria Lenkijos pareigūnų naudojamam smurtui bei žiauriam elgesiui su migrantais.

Šių metų pradžioje buvo parodyta spaudos konferencija su buvusiu Baltarusijos antivyriausybiniu aktyvistu Romanu Protasevičiumi, Minske neplanuotai nusileidus lėktuvui, kuriuo jis skrido. Jo šeima ir aktyvistai teigė, kad jis buvo priverstas kalbėti, ką reikia, tačiau daugelis žmonių tuo abejoja.

Vėliau Lenkijos kariškiai paskelbė pareiškimą, patvirtinantį, kad būta „gėdingo, vienkartinio dezertyravimo atvejo“.

„Jis kirto Baltarusijos sieną ir įžeidinėjo Lenkijos kariuomenę“, – pranešė jie.

Besiteisindamas Lenkijos gynybos ministras Mariušas Blaščakas pareiškė, kad karys „turėjo rimtų problemų su įstatymais ir buvo pateikęs atsistatydinimo iš armijos pareiškimą“.

„Jis niekada neturėjo būti paskirtas į pasienio tarnybą. Paprašiau paaiškinimo, kas už tai atsakingas“, – parašė jis tviteryje.

Vėliau kariuomenė pranešė dėl šio incidento atleidusi tris viršininkus.

Nuo vasaros Lenkija išsiuntė tūkstančius karių prie sienos, kad užkirstų kelią dideliam migrantų skaičiui patekti iš Baltarusijos. Tarptautinės teisių organizacijos kritikavo Lenkiją dėl jos žiauraus elgesio su migrantais ir prieštaringai vertinamos nepaprastosios padėties zonos sukūrimo pasienyje.

Lenkijos specialiosios tarnybos iš šalies pabėgusį karį laiko Baltarusijos specialiųjų tarnybų įkaitu, kurio parodymais negalima tikėti. Tai penktadienį Lenkijos spaudos agentūrai pranešė Lenkijos specialiųjų tarnybų darbą koordinuojančio ministro spaudos sekretorius Stanislawas Žarynas.

„Propagandinės tezės, paremtos tarnybą palikusio kario, perėjusio į priešo pusę, pasakojimais ir pozicija, nekelia pasitikėjimo. Teisinė bėglio padėtis paverčia jį Baltarusijos tarnybų įkaitu – jis pabėgo pas agresorių tuo metu, kai agresorius užpuolė jo tėvynę“, – pareiškė S. Žarynas.

Anot jo, dabar bėglys mėgins imtis priemonių, kad išvengtų baudžiamosios atsakomybės.

„Minėtas karys anksčiau turėjo problemų su įstatymais, taip pat ir susijusių su agresijos apraiškomis, ir ruošėsi palikti kariuomenę. Šiuo metu jo padėtį apsunkina tai, kad jo veiksmai laikytini dezertyravimo aktu, tai baudžiama laisvės atėmimu iki 10 metų,“ – priminė jis.

Pasak S. Žaryno, bėglys pasmerktas bendradarbiauti su Baltarusijos valdžia, todėl visi jo pareiškimai ir veiksmai, kuriuos artimiausiomis dienomis paskleis Minskas, „turėtų būti vertinami kaip visiškai nepatikimi“.

Per pokalbį su Baltarusijos žiniasklaida pabėgęs karys kritikavo Lenkijos valdžią. Visų pirma jis televizijos kanalui „Belarus-1“ sakė, kad jo akivaizdoje kariškiai pasienyje nukovė du NVO savanorius.

Kaip ten bebūtų tai yra rimtas smūgis Lenkijai bei apskritai vakarams, kurie nuolat kaip mantrą kartoja žodžius apie „Baltarusijos vykdomą hibridinę agresiją prieš vakarus“. Patruliavęs pasienyje lenkų karys pabėgo į „autoritarinę“ Baltarusiją ir pasiprašė ten politinio prieglobsčio ir tai yra faktas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s