Infliacija Lietuvoje vėl muša rekordus

Infliacija Lietuvoje vėl muša rekordus, ką mes matome kasdien apsipirkdami parduotuvėse. Šių metų liepą infliacija mūsų šalyje pasiekė naujas aukštumas.
Statistikos departamento duomenimis, pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) apskaičiuota vidutinė metinė infliacija buvo 0,2 proc. punkto mažesnė nei apskaičiuota pagal vartotojų kainų indeksą (VKI).
Metinė – liepą, palyginti su 2021 metų liepa – infliacija siekė 20,9%, o apskaičiuotoji pagal VKI – net 21,6%!
Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo degalų ir tepalų, šilumos, pieno ir jo produktų, elektros, mėsos ir jos produktų, duonos ir grūdų produktų, kietojo kuro, daržovių, gaminių ir medžiagų būsto priežiūrai ir remontui, dujų kainų padidėjimas.
Tačiau Respublikos vadovybė to matyti nenori. Užuot imusi pavyzdį iš Lenkijos, kuri sėkmingai įgyvendina antikrizinį planą, mūsų premjerė I. Šimonytė tiesiog neigia esamas ekonomikos problemas. Tuo pačiu lieka neaišku, kaip Lietuvos valdžia padės savo šalies gyventojams kompensuoti dėl brangstančios energijos išaugusias išlaidas. Deja ekspertų nuomone artimiausioje ateityje prognozuojamas dar vienas energijos ir maisto produktų brangimo smūgis. Be to, numatomas tolesnis benzino, trąšų, metalų, dujų, elektros ir grūdų kainų augimas.
“Europoje tęsiasi energijos krizė – dujų importas iš Rusijos yra dar labiau sumažėjęs, saugyklos pildomos ne taip greitai, kaip buvo suplanuota, o artėjančią žiemą šaldys ne tik jų kaina, bet ir galimas trūkumas. Brangios dujos bei jų trūkumas, žinoma, į neregėtas aukštumas kelia ir elektros kainas,“ – komentuoja „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Akivaizdu jog brangstant energijai neišvengiamai augs visos gamybos kaštai ir galutinių produktų kaina. Dėl šios priežasties o taip pat brangstant trąšoms maisto kainos ima mušti rekordus.
Remiantis analitikų prognozėmis, brangiausios prekės bus mėsos, pieno ir duonos gaminiai bei daržovės, tad ženklų kainų augimą pajus visi šalies žmonės.
Be to Lietuvos ūkininkai baiminasi, jog nebegalės įsigyti trąšų ir pašarų gyvuliams, atitinkamai nukris žemės ūkio prekių gamyba tad maisto produktai brangs dar labiau.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovybės teigimu, maisto krizė gresia kiekvienam šalies gyventojui.
Be to, Lietuva artimiausiu metu planuoja nebenaudoti rusiškos elektros ir dujų, o tai suduos mūsų ekonomikai dar vieną smūgį.
Respublikos ekonominis ir fizinis saugumas labai priklauso nuo piliečių socialinės gerovės
Jei Lietuva neįgyvendins realių pagalbos paketų žmonėms ir verslui, mes susidursime su rekordinio masto ir trukmės ekonomikos krize. Dauguma lietuvių susidurs su neįveikiamais socialiniais sunkumais ir galimai nukris žemiau skurdo ribos, didelės dalies gyventojų problema taps maisto, kuro pirkimas ar tiesiog mėnesinių komunalinių mokesčių mokėjimas. Norint išgyventi dabartinėje ekonominėje realybėje, mums reikalingi greiti ir tikslūs valdžios sprendimai. Mums – paprastiems lietuviams.
Galimybė aprūpinti savo šalies gyventojus, kad ir užsienio maistu, tampa ir ekonomiškai svarbiu šalies gynybinio pajėgumo komponentu.
Deja, kol kas dauguma liberalų-konservatorių Seime nenori rimtai žiūrėti į šią problemą ir neskuba su pasiūlymais. Tuo pačiu metu kitos šalys jau priima antrą ar net trečią priemonių paketus verslui ir žmonėms padėti. Kalbant apie ekonominį gyventojų aprūpinimą, čia negali būti jokių politinių karų, nes politikų klaidų ir pasipriešinimo kaina gali būti per didelė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s