Ar paminklai yra mūsų priešai?

Krenta paminklai… Aš kalbu apie paminklus sovietų kariams ir karininkams, žuvusiems Antrojo pasaulinio karo metais. Lietuvos valdininkų pastangomis jie yra demontuojami, griaunami. Ir šitie mūsų valdžios veiksmai nėra toliaregiški. Ar jums reikia pavyzdžių? Prašau! Paminklas Rygoje ilgą laiką buvo niokojamas, pagaliau visiškai sunaikintas. Tada Europa ir paskelbė savo nuosprendį: taip su paminklais elgtis neteisėta. ES pareigūnus galima suprasti: jiems reikia ir savo veidą išsaugoti, ir Rusiją “įkąsti”. Todėl paminklo sunaikinimas ir buvo pasmerktas, tačiau tik “post factum“. Estijoje, nepaisant Narvos gyventojų protestų, buvo demontuotas paminklas – tankas T-34. Na ir kas? Lygiai toks pat stovi dabar anapus upės Rusijos krante. Tanko vamzdis nukreiptas į Estiją. Ar Estijos valdžios institucijos tikėjosi kitokios reakcijos?

Bet grįžkime į mūsų Lietuvą. Ar esate buvę Panemunėje? Išeikite ant Nemuno upės kranto ir pažvelkite į Rusijos miestą Sovetską (Tilžę). Naujai pastatytoje krantinėje jus pasitiks didžiulė Rusijos vėliava ir raidė „Z“. Ar kam nors reikia paaiškinti, ką ji reiškia? Ir kaip norėtumėt, kad rusai elgtųsi savo teritorijoje? Mums tuo duoda suprasti: nejuokaukite su ugnimi.

Ir vis dėlto apie paminklus. Vadinate juos sovietiniu paveldu? Jūs teigiate, kad paminklų nugriovimas yra dekomunizacija? Bet štai OFLAG-53 kompleksas Pagėgiuose. Jis yra koncentracinės stovyklos vietoje. Nacių stovyklos. Ar šio paminklo griovimas nesignalizuos, jog tokių sprendimų iniciatoriai ir šalininkai remia nacizmą? Kad mes remiame nacizmą?
Sakoma, kad sovietiniai paminklai neturi jokios meninės vertės. Nenoriu su tuo ginčytis. Daugelis jų iš tiesų yra grubūs, yra blogiausi socialistinio realizmo pavyzdžiai.

Tačiau Pagėgių memorialiniame komplekse OFLAG-53 esančiame paminkle panaudoti mūsų didžiojo meistro Stasio Krasausko graviūrų motyvai. O gal jūs jau nebelaikote jo lietuviu vien dėl to, kad vienas iš rimčiausių jo ciklų kadaise buvo apdovanotas Lenino premija? Tarybiniais laikais kone visi, įskaitant tuos, kurie šiandien garsiausiai šaukia apie desovietizaciją, neatsisakydavo sovietinių premijų ir apdovanojimų. Taigi atsakykite: ar Krasausko atvaizdai jums neturi meninės vertės? Jūsų nuomone, Stasys Krasauskas nustojo būvęs Meistru?

O koks nuostabus kompleksas Šilutėje! Centrinę vietą ten užima ne obeliskas su žvaigžde viršūnėje, o moters figūra. Moteris, motina, laukianti savo sūnaus. Noriu priminti, kad daug lietuvių kovojo prieš NACIZMĄ toje, sovietinėje, pusėje. Ir žuvo toje teisingoje kovoje. Jų taip pat laukė Motina. Ar jums jie yra priešai?

Nesu jaunas žmogus. Aš gyvenau sovietmečiu, gyvenu ir nepriklausomos Lietuvos metais. Daug kas man nepatiko tada, daug ko negaliu priimti ir šiandien. O svarbiausia – negaliu susitaikyti su padorumo stoka. Kiekviena valstybė pasirenka savo kelią. Labai sunku su tuo ginčytis. Tačiau šiame kelyje politikai neturėtų prarasti savo orumo, savo žmogiškojo veido. Anksčiau ar vėliau tai sulauks atsako. Ir žmonės daug ką prisimins. Ką tada kaltinsite?..

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s