Šilutės rajone pašventinta nacių aukų kapavietė

Penktadienį Šilutės rajone, Macikų kaime, buvo pagerbti nacių nužudyti žmonės. Buvo surengta Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovyklos aukų pagerbimo ir Armalėnų kaime rastų palaikų kapavietės pašventinimo ceremonija.

Šilutės savivaldybės duomenimis, 2011 metais Armalėnų kaime, Šilutės rajone, po Žaliosios gatvės kelio danga, rasta daugybė nacistinės Vokietijos stovyklos karo belaisvių palaikų. Šiemet atlikti archeologiniai tyrimai, ekshumuota daugiau kaip 1 tūkst. žmonių palaikų. Visi jie šių metų rudenį palaidoti šalia senųjų Macikų lagerių kapinių: lietuviai, amerikiečiai, austrai, australai, belgai, britai, čekai, kanadiečiai, lenkai, prancūzai, rumunai, rusai, slovakai, vengrai, vokiečiai bei kitų tautybių žmonės.

1941 metais Macikuose įkurta nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovykla veikė iki 1944 metų. Čia kalėjo Australijos, Belgijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Lenkijos, Naujosios Zelandijos, Tarybų Sąjungos, Prancūzijos bei kitų sąjungininkų kariai.

JAV karinės žvalgybos departamento duomenimis, stovykloje galėjo kalėti ne mažiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Tarybų Sąjungai išvadavus Lietuvą, Macikuose buvo įsteigtas vokiečių ir jų sąjungininkų karo belaisvių lageris Nr. 184. 1946 metais jis reorganizuotas ir pervadintas į gydomąjį, į jį vežti sunkiai sergantys ir fiziškai išsekę karo belaisviai iš visų Lietuvoje esančių lagerių.

Vėliau Macikuose už įvairius nusikaltimus kalinti civiliai gyventojai, politiniai kaliniai – nacių kolaborantai, tame tarpe, taip vadinamieji „partizanai“, kurie tarnavo vokiečiams ir jų nurodymais naikindavo žydus, komunistus bei kitus žmones. Lageryje taip pat buvo laikyti ir kriminaliniai nusikaltėliai. Lageris buvo uždarytas 1955 metų birželį.

Šiandien Macikų lagerių kompleksą sudaro lagerių vieta, karceris, belaisvių kapai, pirtis ir galbūt kareivinių pastatas.

1993 metais tremtinių ir politinių kalinių sąjungos Šilutės skyriaus iniciatyva buvusiame karcerio pastate įrengtas Macikų lagerio karceris-muziejus, nuo 1995 metų tai Šilutės Holokausto Hugo Šojaus muziejaus filialas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s