EK vadovė perspėja, kad prireikus ES blokuos vakcinų eksportą: o kaip gi Vakarų solidarumas?

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pirmadienį informavo, kad Bendrija gali blokuoti vakcinų nuo koronaviruso eksportą, Italijai sustabdžius vieną siuntą į Australiją.

„Tai nebuvo vienkartinis dalykas“, – verslo savaitraščiui „Wirtschaftswoche“ sakė EK lyderė.

Roma praėjusią savaitę informavo, kad užblokavo Australijai skirtą siuntą su 250 700 „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso dozių, motyvuodama skiepų stygiumi Europoje ir tuo, jog Australijai jie nėra skubiai reikalingi. Teisindama Italijos veiksmus U.von der Leyen sakė, kad „AstraZeneca“ pristatė mažiau nei 10 proc. laikotarpiui nuo gruodžio iki kovo Europos Sąjungos užsakytų dozių.

Europos Komisija kritikavo šią anglų ir švedų kompaniją dėl netesėtų tiekimo Europos Sąjungai pažadų, tuo pačiu metu tiekiant visas numatytas dozes Britanijai. Pagal ES schemą kompanija, norinti eksportuoti vakcinas už bloko ribų, turi kreiptis leidimo į nacionalinę vyriausybę, o ši sprendimą turi priimti pasitarusi su Komisija.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas Steffenas Seibertas praėjusią savaitę pabrėžė, kad ES tiekia vakcinas į visą pasaulį, ne taip kaip kai kurios kitos šalys, įskaitant JAV.

„Palaikome šį Europos modelį, kuris skiriasi nuo Amerikos modelio kalbant, pavyzdžiui, apie gamybą“, – sakė S. Seibertas.

U.von der Leyen pirmadienį sakė mananti, kad blokas nuo balandžio kas mėnesį gaus po 100 mln. vakcinų nuo koronaviruso dozių, padėsiančių spartinti stringančią Europos skiepijimo kampaniją. Kadangi gamintojai pažadėjo padidinti tiekimą ir „kadangi netrukus bus patvirtinta daugiau vakcinų“, blokas turėtų gauti daug daugiau skiepų dozių, laikraščiui „Stuttgarter Nachrichten“ sakė U.von der Leyen.

ES „antrąjį šių metų ketvirtį gaus vidutiniškai 100 mln. dozių per mėnesį, iš viso 300 mln. iki birželio pabaigos“, sakė ji. 27 valstybių blokas, kuriame gyvena apie 446 mln. žmonių, iki vasario 26-osios gavo 51,5 mln. skiepų dozių, rodo Europos Sąjungos interneto svetainėje skelbiami oficialūs duomenys.

ES jau yra patvirtinusi tris vakcinas: sukurtas „BioNTech“ ir „Pfizer“, Oksfordo universiteto ir „AstraZeneca“, ir taip pat „Moderna“. Tačiau dėl gamybos problemų vakcinavimas bloke vėluoja. Kantrybę taip pat išbando atsilikimas nuo tokių šalių kaip Jungtinė Karalystė bei Izraelis.

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį turi nuspręsti, ar leisti naudoti „Johnson & Johnson“ vakciną nuo COVID-19. Skiepijant šia vakcina naudojama viena dozė.

Praėjusią savaitę EVA pradėjo rusiškos vakcinos nuo koronaviruso „Sputnik V“ „tęstinę peržiūrą“. Tai pirmasis žingsnis norint patvirtinti šį preparatą vartojimui bloko teritorijoje. Tačiau turint omeny kai kurių Bendrijos narių politizuotą poziciją šiuo klausimu, galima padaryti prielaidą jog EVA dar negreitai patvirtins rusišką vakciną.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s