Griežta Šeimos gynėjų maršo organizatoriaus retorika: pagrasino nušluoti visą Seimą, parlamentarus išvadino necenzūriniu žodžiu

Gegužės viduryje mitingą „Didysis šeimos gynimo maršas“ planuojančių aktyvistų retorika kartais stebina – socialiniame tinkle dalijamasi protesto akcijos vedėju ir scenaristu įvardijamo Artūro Orlausko pareiškimais, kuriais jis grasina „nušluoti „nafig“ visą tą Seimą“, parlamentarus vadina necenzūriniu žodžiu, ragina apsupti Seimą, kol šis nepaklus reikalavimams. Policija problemos dėl to nemato, o kiti mitingo iniciatoriai patikina, kad tikrai neskatina nuversti valdžios.

„Gerbiama Čmilyte – kol kas dar sakom gerbiama, sugrįžkit į sveiką protą ir pradėkit mąstyt. Nes nušluosim nafig visą tą Seimą“, – tokiu A.Orlausko pareiškimu socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo žurnalistė Indrė Makaraitytė.

„Jie nusispjovė ant visos tautos ir jeigu jie iki penktadienio nepadarys to, to ir to – tai mes padarysim taip. Jeigu jie iki kito pirmadienio nepadarys to, tai bus apsuptas Seimas, pastatysim palapines, deginsim laužus, nei iš vieno neišeisim. Parašai, kaip sakė Raimundas, nebus nusiųsti, o bus kiekvienam Seimo nariui atvežti į namus ir į dantis įkišti. Jeigu nepaims jisai – žmona paims. Jeigu nepaims jisai, kopiją įkišim vaikui daržely, mokykloj – bet kur. Tėvus surasim, senelius, gimines, kiekvieno 141 gandono surasim gimines“, – kalbėjo A.Orlauskas visuomenininko Andriaus Tapino pasidalintame vaizdo įraše.

Tokie pareiškimai ėmė kelti aistras socialiniuose tinkluose. Vieniems jie verti juoko, tačiau kiti čia įžvelgė kur kas daugiau.

Žinomas teisininkas Justinas Žilinskas laikosi nuomonės, kad kai kurie A.Orlausko pareiškimai balansuoja ties Baudžiamojo kodekso riba.

„Žinoma, politikų kritikos ribos yra labai plačios, tačiau tokie pareiškimai kaip „nušluosim tą Seimą nafig“, ypač planuojamos masinės akcijos kontekste, kaip kvietimas veiksmui, vargu ar yra kvietimas į demokratinį rinkimų procesą, greičiau – tai, apie ką rašo Baudžiamojo kodekso 122 straipsnis – „Vieši raginimai smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą“. O ypač arti atsakomybės yra kalbos apie tai, kad bus einama pas politikų vaikus į mokyklas ir darželius, čia jau BK 167 straipsnis – „Neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas“, juk tuos vaikus reiks kažkaip surasti, juolab, yra ir sunkinanti aplinkybė – asmenys juk nepilnamečiai. Mano manymu, tokie planavimai, ypač vieši, jau yra pakankamas pagrindas „prevenciniams pokalbiams“, kuriuos mūsų teisėsauga kartais vykdo ir už mažesnius pasisakymus. Net ir humoristas turėtų tai suprasti“, – sakė jis.

Valstybės saugumo departamento (VSD) Strateginės komunikacijos skyrius teigė nekomentuojantis politikų ir visuomenės veikėjų viešų pareiškimų.

„Turėdami informacijos apie vidaus ar išorės grėsmes valstybės saugumui mes teisės aktų nustatyta tvarka pateikiame tokią informaciją sprendimų priėmėjams ir kompetencijos ribose imamės veiksmų. Esant poreikiui, informaciją perduodame teisėsaugos institucijoms“, – pabrėžė departamentas.

Policija A.Orlausko pareiškimuose nieko blogo nemato.

„Frazė ir yra frazė, tokių frazių yra daug Lietuvoj pasakoma. Kol kas nėra tokio sprendimo dėl frazės tyrimą pradėti“, – situaciją komentavo Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis.

PLanuojamo mitingo aprašyme nurodoma, kad numatoma vienytis prieš „ideologinio karo metodais vykdomą agresyvią genderistinę propagandą ir valdančiosios daugumos rengiamus įstatymus“.

Mitingo dieną automobilių kolona vyks iš Klaipėdos į Vilnių, pakeliui prisijungiant kitų regionų dalyviams. Galiausiai visi susitiks Vingio parke Vilniuje.

Nemažai nuostabos šią savaitę sukėlė Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas išduoti leidimą protesto akcijai Vingio parke 7 tūkst. žmonių, nors atlaisvinus karantiną leidžiami renginiai iki 150 žmonių. Tačiau savivaldybės atstovai patikino negalintys drausti protestuoti, o organizatoriai esą nurodė, kad tai ir bus protestas, o ne renginys.

Kalbėdamas su žiniasklaida A.Daunys problemos dėl to, kad susirinkus keliems tūkstančiams žmonių gali išplisti COVID-19, nematė.

„Ką, jūs gal gatvėse matėte mirštančius žmones? (…) Dabar visi bijo koronaviruso, kurio niekas net nematė, ane? Žinau, kad su juo miršta – tai taip, bet kad nuo jo miršta, nesu įsitikinęs. Kad galbūt kažkas miršta nuo jo… Bet netikiu, kad masiškai visi miršta nuo koronaviruso“, – aiškino jis.

Vis dėl to laisvas požiūris į virusą ir saugumą mitingo organizatoriams gali ir atsirūgti. Sociliniame tinkle „Facebook“ šiomis dienomis paplito vaizdo įrašai iš mitingo organizatorių susitikimo, kuriame nebuvo dėvimos kaukės, niekam nerūpėjo laikytis saugaus atstumo. Dėl to policija yra gavusi skundą. Pagal karantino reikalavimus, šiuo metu lauke leidžiama susitikti dviejų šeimų ūkių nariams, o po stogu neleidžiama ir to. Nepaisant to, tyrimo policija kol kas nepradėjo. R.Matonis viešai yra pasakęs, kad šiuo metu policija renka medžiagą apie susitikimą.

„Patikslinsime aplinkybes ir bus matyti, jei paaiškės, kad iš tikrųjų yra pažeidimas, pradėsime administracinę teiseną, jei paaiškės, kad ne, tai nepradėsime“, – sakė jis.

Tuo metu A.Daunys pabrėžė, kad jokio pažeidimo čia nebuvo, nes tai buvo laidos filmavimas.

„Pas Tomkų („Respublikos“ vyriausiąjį redaktorių Vitą Tomkų – red.) buvo filmuojama laida – joks ne susitikimas. Buvo viskas surežisuota, suplanuota ir filmuojama laida. Tai nereikia ten kalbėti apie kažkokius susirinkimus be kaukių ir taip toliau, mes pagal įstatymus elgėmės“, – patikino jis.

Paklaustas, kur ši laida buvo transliuota, A.Daunys teigė, kad V.Tomkus ją patalpino „Youtube“.

Mitingui skirtame puslapyje nurodomi ir kiti „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatoriai.

Mitingo komunikacijos vadovas Viktoras Jašinskas buvo tarp asmenų, rinkusių parašus ir reikalavusių, kad V.Raskevičius trauktųsi iš Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko pareigų. Pernai rudenį V.Jašinskas buvo vienas mitingo, nukreipto prieš karantino suvaržymus, iniciatorių.

Protesto akcijos iždininku pristatomas partijos „Nacionalinis susivienijimas“ valdybos narys Algimantas Rusteika. Vytauto Radžvilo vadovaujama partija nesėkmingai dalyvavo Seimo rinkimuose. Jos programoje buvo įrašytas siekis panaikinti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą, Konstitucinį Teismą, konstituciškai įtvirtinti šeimos tarp vyro ir moters sampratą.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s