Lietuva toliau erzina Kiniją: inicijuoja Taivano kvietimą į PSO renginį

Lietuva ketina kreiptis į Pasaulio sveikatos organizacijos generalinį direktorių, kad sėkmingai prieš COVID-19 pandemiją kovojantis Taivanas Pasaulinėje sveikatos asamblėjoje galėtų dalyvauti stebėtojo teisėmis. Pernai dėl tokio raginimo Kinijos ambasada Lietuvoje išsakė „griežtą nepasitenkinimą“.

Taivanas – viena sėkmingai prieš COVID-19 pandemiją kovojančių šalių pasaulyje. Nuo koronaviruso protrūkio pradžios salos šalyje, turinčioje daugiau kaip 23 mln. gyventojų, nustatyti tik 1 173 užsikrėtimo atvejai ir 12 mirčių nuo COVID-19.

Lietuva laikosi pozicijos, kad Pasaulio sveikatos organizacijoje (PSO) turi būti gerinamas techninis-ekspertinis bendradarbiavimas aktualiems sveikatos apsaugos klausimams spręsti. O Taivano ekspertų dalyvavimas Pasaulio sveikatos asamblėjoje (PSA) ir dalijimasis patirtimi būtų naudingas visiems, nurodo Užsienio reikalų ministerija (URM).

„Lietuva, kaip ir praeitais metais, kartu su kitomis bendramintėmis raštu kreipsis į PSO Generalinį direktorių, raginant leisti Taivanui dalyvauti Pasaulio sveiktos asamblėjoje stebėtojo teisėmis. Tikimės, kad konsensusu pavyks surasti tinkamą formą užtikrinti Taivano ekspertinį dalyvavimą, nepažeidžiant sutartų principų ir tarptautinių organizacijų taisyklių“, – rašoma URM pranešime.

Balandį 51 Lietuvos Seimo narys pasirašė kreipimąsi PSO generaliniam direktoriui dėl Taivano dalyvavimo stebėtojo teisėmis „PSO susitikimuose, mechanizmuose ir veiklose“. Didžiojo septyneto (G-7) šalys šiemet pirmą kartą kolektyviai išreiškė paramą Taivano dalyvavimui PSA stebėtojo teisėmis.

Taivanas de facto yra nepriklausoma valstybė, nors niekada formaliai nepaskelbė nepriklausomybės. Taivaną pripažįsta tik 15 iš 193 JT narių, tarp jų – nė vienos Europos Sąjungos (ES) ir NATO narės.

Taivano narystę Jungtinėms Tautoms priklausančioje PSO blokuoja Kinija, laikanti salą savo dalimi, o paramą jos nepriklausomybei – kišimusi į vidaus reikalus, „vieningos Kinijos“ politikos pažeidimu.

2009-2016 metais sumažėjus įtampai tarp Taipėjaus ir Pekino, Taivanas į Pasaulio sveikatos asamblėją būdavo kviečiamas stebėtojo teisėmis. Situacija pasikeitė Taivano prezidente išrinkus Pekinui nepalankią Tsai Ing-wen.

Pandemijos metu Taivanas skyrė humanitarinę pagalbą nuo koronaviruso nukentėjusioms valstybėms – pernai Lietuva sulaukė apie 100 tūkst. apsauginių kaukių. Sveikatos apsaugos ministerija anksčiau informavo, kad jos specialistai praėjusį pavasarį dalyvavo keliuose internetiniuose seminaruose, kuriuose Taivano atstovai dalijosi pandemijos valdymo patirtimi.

Tuo tarpu, pasak Taivano sveikatos ir socialinės apsaugos ministro dr. Shih-chung Cheno, per pandemiją šalis rėmėsi patirtimi, įgyta 2003 m. kovojant su sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SARS) protrūkiu.

„Po SARS epidemijos Taivanas įsteigė nacionalinį infekcinių ligų sveikatos priežiūros tinklą, kuriam vadovauja ir kurį prižiūri infekcinių ligų ekspertai šešiuose regionuose. Daugiau nei 100 antrinės pagalbos ligoninių yra įtrauktos į tinklą, o visos 22 ypatingosios savivaldybės, apskritys ir visi miestai paskyrė savo pirminio reagavimo ligonines. Tinklas taip pat yra teisiškai įgaliotas labai užkrečiamomis ligomis sergančius pacientus perkelti į specialiai tam numatytas įstaigas, atsižvelgiant į visuomenės sveikatos ir klinikinius poreikius“, – pranešė Shih-chung Chenas.

Anot ministro, mechanizmas leido apsaugoti sveikatos sistemą ir sveikatos priežiūros specialistus nuo perkrovos, tad dauguma sveikatos tarnybų, dirbančių su kitomis nei COVID-19 ligomis, pandemijos metu galėjo veikti be trikdžių.

Pasak Shih-chung Cheno, iki šiol Taivane buvo tik du su ligoninėmis susiję koronaviruso protrūkiai.

Ministro teigimu, siekiant išsaugoti pagrindines ekonomines veiklas, buvo lanksčiai priderintos darbuotojų karantinavimo priemonės. Taip pat buvo teikiama pirmenybė labiausiai pažeidžiamoms grupėms, įskaitant migruojančius darbininkus, pabrėžiama teisė į būtinas apsaugos priemones.

„Mes raginame PSO ir visas susijusias šalis pripažinti ilgametį Taivano indėlį visuomenės sveikatos, ligų prevencijos ir žmogaus teisės į sveikatą srityse, paremti Taivano įsitraukimą į Pasaulio sveikatos organizaciją ir leisti dalyvauti visuose jos susitikimose, programose ir renginiuose“, – pareiškė Taivano sveikatos ir socialinės apsaugos ministras.

Pernai buvusiam užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui paraginus PSO vadovą pakviesti Taivaną į PSA, Kinijos ambasada trečiadienį išsakė „griežtą nepasitenkinimą ir ryžtingą nepritarimą“

Gruodį prisiekusi naujoji Lietuvos Vyriausybė žadėjo „vertybinę užsienio politiką“.

„Aktyviai pasisakysime prieš bet kokius žmogaus teisių bei demokratinių laisvių pažeidimus ir ginsime kovojančius už laisvę visame pasaulyje – nuo Baltarusijos iki Taivano“, – rašoma koalicijos sutarties projekte.

Kovo pradžioje Lietuvos Vyriausybė paskelbė, kad siekdama plėsti ekonominę diplomatiją Azijos regione šiemet ketina atidaryti verslo atstovybę Taivane. Šį pavasarį Lietuva pasitraukė iš 17+1 bendradarbiavimo formato su Kinija. Formatas skirtas plėsti ryšius tarp Pekino bei Rytų ir Vidurio Europos valstybių. Pasak ekspertų, tokie žingsniai irgi supykdė Kiniją.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s