Buvę saugumo ir kariuomenės vadai: prie Genocido tyrimo centro sukurta ekspertų komisija

Naujai paskirto Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus profesoriaus dr. Ado Jakubausko iniciatyva prie Centro sukurta visuomeninė ekspertų komisija. Jos nariais paskirti:

Gediminas Grina, buvęs Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius;

Ignas Stankovičius, vienas šiuolaikinės Lietuvos kariuomenės kūrėjas, buvęs KAM viceministras;

Ginas Dabašinskas, žurnalistas, istorikas, komunikacijos specialistas;

Angelė Jakavonytė, rezistencijos įamžinimo bendruomenės atstovė, 22-ų nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus, koordinacinės tarybos pirmininkė;

Birutė Jonuškaitė-Augustinienė, rašytoja, Rašytojų sąjungos pirmininkė;

Dr. Valdas Rakutis, istorikas, Klaipėdos universiteto profesorius;

Dr. Gvidas Rutkauskas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) pirmininkas.

Ekspertai dirbs visuomeniniais pagrindais, jiems atlygis nebus mokamas. Pasak A. Jakubausko, komisijos sudėtis dar gali didėti vienu – dviem asmenimis.

Rugsėjo 3 d. įvyko pirmasis naujai sukurtos Centro ekspertų komisijos posėdis. Paskiau Seime buvo surengta spaudos konferencija, kurioje dalyvavo Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas prof. dr. Arūnas Gumuliauskas, LGGRTC gen. direktorius prof. dr. A. Jakubauskas, Centro ekspertų konsultacinės komisijos nariai A. Jakavonytė, prof. dr. V. Rakutis ir I. Stankovičius.

Spaudos konferencijos metu Seimo narys prof. A. Gumuliauskas pasidžiaugė, kad nauja Centro vadovybė ėmėsi konkrečių žingsnių strategiškai keisdama Centro darbo pobūdį. A. Gumuliauskas pabrėžė, kad tiriant sudėtingo laikotarpio istorinius faktus labai svarbu juos matyti ir vertinti to laikotarpio tarptautinių teisės aktų kontekste – tokių tyrimų ir vertinimų dabar trūksta.

Centro vadovas prof. A.Jakubauskas pažymėjo, kad valstybė Centrui yra nurodžiusi formuoti įstatyme apibrėžtos srities tyrimų valstybinę politiką, todėl tam įgyvendinti reikalinga ekspertų – žinomų savo srities profesionalų pagalba. A. Jakubauskas tikisi, kad ekspertų komisija padės naujai Centro vadovybei išgryninti Centro misiją ir strategiją, modernizuoti Centrą, pakelti jį į aukštesnį lygį, taip pat pastoviai stebės Centro darbą iš šalies.

Prof. V. Rakutis pabrėžė, kad šiuolaikiniai istoriniai tyrimai patenka į informacinio karo lauką, todėl Centras turi būti atsparus šioms išorinėms įtakoms, turi turėti tvirtą idėjinį stuburą, žymiai tampriau bendradarbiauti su Švietimo ministerija, dalyvauti istorinių vadovėlių ruošimo darbe. Profesorius taip pat siūlė permąstyti Centro pavadinimą, o Centro darbą tobulinti atsižvelgiant į naujus šiandienos iššūkius ir galimybes.

A. Jakavonytės nuomone, Centro prioritetinis uždavinys yra dar gyvų liudininkų atminimų surinkimas ir išsaugojimas. Be to būtina bendra paminklų statymo politika. Jos nuomone, iki šiol Centro vaidmuo buvo nederamai sumenkintas ir tai atspindi itin mažos Centro darbuotojų algos.

Saugumo ekspertas I. Stankovičius sakė, kad saugumo prasme tautos savastis yra svarbesnė už teritoriją, todėl „esminiai klausimai, į kuriuos turi atsakyti ir Centras, yra šie: kas mes esame, kur esame ir kur einame? Nuo istorinių faktų interpretacijos aiškėja, kaip mes save suvokiame. Kiekviename laikmetyje faktų interpretacija keičiasi: pvz., vienaip lietuvių ir lenkų santykius suvokė mano prosenelis, kitaip – senelis, dar kitaip – aš ar mano vaikai. Faktų interpretacija kinta dėl skirtingų pozicijų: rusai, lenkai, žydai ir lietuviai tą patį faktą gali interpretuoti kitaip. Neturime bijoti parodyti visa tūrinę objekto poziciją. Centrui turi rūpėti identiteto formavimas, Centras turi išryškinti mūsų vertybes, todėl mano vaidmuo būtų šiais klausimais patarti, padėti Centrui”.

Galima prognozuoti kad po tokio organo sukūrimo Centras taps vis labiau politine ir vis mažiau moksline institucija.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s